Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.
Spawarka do plastiku? Tak! Ten temat mógł Cię zaskoczyć, bo być może słyszałeś tylko o spawaniu metalu. Innowacyjna technika polegająca właściwie na połączeniu dwóch oddzielnych elementów w jeden. Możliwie z pozoru łatwy proces może okazać się nie lada wyzwaniem. Jednak wychodzi my naprzeciw twojemu wymaganiu i przedstawiamy spawarkę do plastiku.
Spawarka do plastiku umożliwia połączenie elementów z tworzywa sztucznego w całość. Spawaniem tworzyw sztucznych określa się proces łączenia na gorąco elementów z termoplastów przez uplastycznienie i stopienie ich krawędzi bez wywierania docisku. Największe znaczenie ma proces spawania w strumieniu gorącego gazu (gazowego nośnika ciepła) przy użyciu prętów spawalniczych spełniających funkcję spoiwa. Ta metoda może zostać wykorzystana do naprawdę wielu celów także, a może przede wszystkim do tych domowych. Możesz wykorzystać ją dla przykładu do złamanego ucha od lampy, pękniętej obudowy od kosiarki, czy złamanej nogi od krzesła ogrodowego.
Jednak jak wybrać najlepsza?
Zanim, zdecydujesz się na wybór spawarki, warto zadać sobie kilka pytań. Czy sprzętem będziesz pracować w pomieszczeniu, czy może na powietrzu? Jak często będzie Ci potrzebna oraz jakiej grubości elementy będą spawane. Powinieneś również zastanowić się, czy spawarka jest kupowana do użytku prywatnego, użytku w warsztacie, czy spawania przemysłowego.
Jednak na samym początku drogi ze spawaniem plastiku polecam wpierw wszystko przetestować w domu.
W przypadku kiedy kupujemy sprzęt do użytku własnego, nie musi być on od razu najmocniejszy, czy z najwyższej półki cenowej. Będąc w domu mamy czas, aby troszkę dłużej sobie pospawać, czas pracy nie jest tak cenny, jak na przykład w profesjonalnym zakładzie. Na sam początek dobrze sprawdzi się model Yihua 858D. Jest to spawarka dedykowana dla osób początkujących. Ma moc 700W, a jej poziom grzewczy osiąga od 100do 450 stopni C. Została również wyposażona w mocny element grzejny, co za tym idzie, zapewnia szybkie nagrzewanie i trwałość grzałki. Najtańsza jednak nie znaczy najgorsza! Zdecydowanie pozwala na dużo drobnych prac domowych, czy działkowych. Pozwala na naprawę ogrodowych krzeseł, czy drobnego sprzętu AGD, RTV. Jest to dobry model, aby dopiero rozpocząć swoją przygodę, ze spawaniem plastiku. Spawarka jest bardzo poręczna, posiada płynną regulację temperatury, jak i łatwą regulację wydmuchu. To małe i kompaktowe urządzenie, łatwe w przenoszeniu. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w rączce kolby lutowniczej zamontowana została turbina powietrza (120l/min), a jej bez szczotkowy silnik pracuje bardzo cicho, co sprzyja komfortowi pracy. Jeśli urządzenie jest Ci potrzebne do użytku kilka razy w miesiącu, hobbistycznego, na pewno twoje oczekiwania będą zaspokojone, a Ty będziesz mógł się cieszyć samodzielnie naprawionymi rzeczami.
Inną spawarką do plastiku dobrą na start jest model HotAir Yihua 8858. To urządzenie jest już nieco droższe, ale też bardziej profesjonalne. Pozwala na większość, nietrudnych napraw występujących w warsztatach, jak i dobrze poradzi sobie z przy domowymi pracami. Ma niewielkie wymiary, co niewątpliwie jest jego główną zaletą. Zapewnia dużą mobilność, dla przykładu można przemieścić się z nią do samochodu i zespawać dany element bez wcześniejszego rozbierania go. Pozwala również na szybką i sprawną pracę w terenie. Spawarka jest poręczna i wygodna nawet przy dłuższym użytkowaniu. Warto dodać, że jej przenośna kolba idealnie sprawdzi się właśnie do spawania plastiku!
Kiedy już, zdecydujemy się na spawarkę do plastiku, warto wyposażyć się w odpowiednie spoiwa.
Jednak czym jest spoiwo? To nic innego jak materiał wiążący. Takimi podstawowymi spoiwami są ABS, PP/ EPDM, PEHD, PVC, PPET 2X, ABS-PC, PP+T20, PELD, PP/PE, PP. Są to najbardziej popularne spoiwa, jakie dostaniemy na rynku. Umożliwiają naprawę różnych rzeczy od branży motoryzacyjnej, po AGD, RTV, czy nawet elementy przemysłowe. Te rodzaje zdecydowanie starczą Ci na start. Warto jednak wiedzieć, że są również specjalnie dedykowane spoiwa, na przykład w branży motoryzacyjnej, jak i inne specjalistyczne do profesjonalnych prac w warsztatach.
Kiedy już odpowiedziałeś sobie na wszystkie pytania i zdecydowałeś, który model spawarki do plastików najbardziej do Ciebie przemawia, pozostaje tylko życzyć udanych zakupów!